2018 Psyche team photo.

The Full Psyche Team

Meet the full team of people helping to make Psyche possible!

NASA Headquarters (HQ)

Bill Knopf (Psyche Program Executive [PE], HQ)
Tiffany Morgan (Psyche Program Executive [PE], HQ)
Sarah Noble (Psyche Program Scientist [PS], HQ)
Alana Johnson (PSD Senior Communications Specialist, HQ)
Erin Morton (PSD Senior Communications Specialist, HQ)

Planetary Mission Program Office (MSFC)

Belinda Wright (Psyche Mission Manager, MSFC)

Project Management

Matt Wallace (Project Manager, JPL)
Henry Stone (Deputy Project Manager, JPL)
Robert Mase (Assistant Manager for Operations, JPL)
Hardy Fuller (Project Staff Assistant, JPL)
Brian Johnson (Business Manager, JPL)
Mark Shipley (Project Resource Analyst [PRA], JPL)
Armen Hovanesian (Project Resource Analyst [PRA], JPL)
Tyler Nguyen (Project Schedule Analyst [PSA], JPL)
Trena Mims Humphrey (JPL Subcontracts Manager for Maxar, JPL)
Mandy Balys (JPL Subcontracts Manager for APL, JPL)
Sergey Driga (JPL Subcontracts Manager for MIT, JPL)
Richard Flores (JPL Subcontracts Manager for DTU, JPL)
Ray Morris (Review Manager, JPL)
Jan Graham (Launch Approval Engineer, JPL)
Carol Oken (SDRL Administrator, JPL)

Project System Engineering

David Oh (Project System Engineer, JPL)
Jennifer Maxwell (Deputy Project System Engineer, JPL)
Torsten Zorn (Strategic V&V Lead, JPL)
Bill Hart (Project System Engineering, JPL)
Ashley Madni (Project System Engineering, JPL)
Leina Hutchinson (Project System Engineering [MST Support], JPL)
Emilee Bovre (Project System Engineering [DOORS-NG], JPL)
Travis Imken (Phase Lead – Launch, JPL)
Bill Hart (Phase Lead – Cruise, JPL)
Kristina Larson (Phase Lead – Orbital Ops, JPL)
Robert Nowicki (Project Software Systems Engineer, JPL)
Robert Moore (End to End Information Systems [EEIS] Engineer, JPL)
Richa Sirohi (End to End Information Systems [EEIS] Engineer, JPL)
Brian Weatherspoon (End to End Information Systems (EEIS) Engineer, JPL)
Biren Shah (End to End Information Systems (EEIS) Engineer, JPL)
Caroline Martinez (Information & Configuration Management Engineer, JPL)
Melissa Klose (Information & Configuration Management Engineer, JPL)
Quintin Kelley (Information & Configuration Management Engineer, JPL)
Tammy Litwin (Export Licensing Officer, JPL)
Brian Shirey (Planetary Protection, JPL)
Moogega Cooper (Planetary Protection (GS) , JPL)
Max Martin (Contamination Control, JPL)
K. Charles Wang (Launch Systems Engineer, JPL)
Ben Solish (Project V&V, JPL)
Macon Vining (Project V&V, JPL)
Freia Weisner (Project V&V, JPL)

NASA Glenn Research Center (GRC) Solar Electric Propulsion (SEP) Support

Carol Tolbert (GRC Psyche Program Manager, GRC)
Jason Frieman (Electric Propulsion Support, GRC)
Jeffrey Woytach (SE Support, GRC)

Mission Assurance

Rob Menke (Mission Assurance Manager, JPL)
Darren Michaels (Deputy Mission Assurance Manager, JPL)
Jennifer Hasenoehrl (System Safety, JPL)
Shirley Hart (Environments Engineering [Rqmts], JPL)
Pablo Narvaez (Environments Engineering [EMI/EMC], JPL)
Manny Soriano (Environments [EMI/EMC] and Magnetic Control/Cleanliness, JPL)
Bob Tomlinson (Reliability Lead, JPL)
David Hykes (Reliability Engineer, JPL)
Nazia Ovee (EEE Parts, JPL)
Valereen Essandoh (Hardware QA, JPL)
Vik Singh (Hardware QA, JPL [Resident at Maxar])
Cuong Nguyen (Hardware QA, JPL)
Johnny Melendez (Hardware QA, JPL)
Jamie Napoli (Hardware QA, JPL)
Emily Chen (Software QA, JPL)
Margaret Lam (Software QA, JPL)
Bruce Waggoner (Operations Mission Assurance Manager, JPL)

Science Office

Lindy Elkins-Tanton (Principal Investigator, ASU)
Jim Bell (Deputy PI, Imager Instrument Lead, ASU)
Ben Weiss (Deputy PI, Magnetometer Investigation Lead, MIT)
Carol Polanskey (Project Scientist, JPL)
Kylie Doran (Account Specialist, ASU)
Sona Seely (Assistant to the Principal Investigator, ASU)

Science Team Co-Investigators

Erik Asphaug (University of Arizona)
Jim Bell (Arizona State University)
David Bercovici (Yale University)
Bruce Bills (Jet Propulsion Laboratory)
Rick Binzel (Massachusetts Institute of Technology)
Bill Bottke (Southwest Research Institute)
Catherine Bowman (Arizona State University)
Ralf Jaumann (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt)
Insoo Jun (Jet Propulsion Laboratory)
David Lawrence (Johns Hopkins University, Applied Physics Laboratory)
Simone Marchi (Southwest Research Institute)
Tim McCoy (Smithsonian)
José M. G. Merayo (Technical University of Denmark)
Ryan Park (Jet Propulsion Laboratory)
Patrick Peplowski (Johns Hopkins University, Applied Physics Laboratory)
Tom Prettyman (Planetary Science Institute)
Carol Raymond (Jet Propulsion Laboratory)
Thomas Roatsch (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt)
Chris Russell (University of California, Los Angeles)
Mark Wieczorek (Observatoire de la Côte d’Azur)
Ben Weiss (Massachusetts Institute of Technology)
Daniel Wenkert (Jet Propulsion Laboratory)
David Williams (Arizona State University)
Maria Zuber (Massachusetts Institute of Technology)

Science Team Collaborators (Researchers/Staff)

Andrew Beck (APL)
Tim Bowling (SWRI)
Morgan Burks (LLNL)
Hao Cao (Harvard)
Steven Dibb (ASU)
Laurence Garvie (ASU)
John Goldsten (APL)
Clara Maurel (MIT)
Elvira Mulyukova (Yale)
David M. Nelson (ASU)
Rona Oran (MIT)
Frank Preusker (DLR)
Jodie Ream (MIT)
Laura Schaefer (Stanford)
Carver J. Bierson (ASU)

Science Team Collaborators (Graduate Students)

John Christoph (ASU)
Lena Heffern (ASU)

Payload

Noah Warner (Payload System Manager, JPL)
Maria De Soria-Santacruz Pich (Payload Lead System Engineer, JPL)
Cody Colley (Deputy Payload Lead System Engineer and Payload V&V Lead, JPL)
Haley Bates-Tarasewicz (Payload System Support Engineer, JPL)
Robin Leiter (Payload System Support Engineer – V&V, JPL)
Alex Davis (Payload System Support Engineer, JPL)
Nikta Amiri (Imager Instrument Engineer, JPL)
Reg Willson (Imager Instrument Engineer – Interim, JPL)
Maria De Soria-Santacruz Pich (GRNS Instrument Engineer, JPL)
Kyle Cloutier (Magnetometer Instrument Engineer, JPL)
Marcus Wilkerson (DSOC Instrument Engineer, JPL)

Psyche Multispectral Imager

Jim Bell (Imager Lead, ASU)
Dave Williams (Deputy Imager Lead, ASU)
Stephanie Holaday (ASU Business Manager, ASU)
Andrew Winhold (Lead Calibration Engineer, ASU)
Mike Ravine (Instrument Project Manager, MSSS)
Scott Brylow (Deputy Instrument Project Manager, MSSS)
Matt Clark (Deputy Instrument Project Manager, MSSS)
Mike Caplinger (System Engineer, MSSS)
Paul Otjens (PMI Camera Head Electronics Lead, MSSS)
Jake Schaffner (DEA Electronics Lead, MSSS)
Mike Martz (PMI Product Assurance, MSSS)

Gamma Ray and Neutron Spectrometer (GRNS)

David Lawrence (GRNS Instrument Lead, APL)
Michael Cully (GRNS Project Manager, APL)
Lauren Mehr (GRNS Deputy Project Manager, APL)
Patrick Peplowski (GRNS Instrument Scientist, APL)
John Goldsten (GRNS Lead Systems Engineer, APL)
Sam Fix (Deputy Instrument Engineer, APL)
Danielle Nuding (System Engineer, APL)
Zach Yokley (NS/ACS Sensor Engineer, APL)
Erin Hoffer (Mechanical Engineer, APL)
Morgan Burks (GRS Sensor Lead, LLNL)
Sam Fix (DPU Lead, APL)

Magnetometer

Benjamin Weiss (Magnetometer Investigation Lead, MIT)
John Leif Jørgensen (Magnetometer Development Lead, DTU)
Peter Siegbjørn Jørgensen (Project/Business Manager, DTU)
José M.G. Merayo (Lead Engineer, DTU)
Peter Brauer (Systems Engineer, DTU)

Deep Space Optical Communication (DSOC)

Bill Klipstein (DSOC Project Manager, JPL)
Serge Dubovitsky (DSOC Deputy Project Manager, JPL)
Abi Biswas (DSOC Project Technologist, JPL)
Hernan Erlig (DSOC Project System Engineer, JPL)
Greg Agnes (Accommodation Lead (CTM), JPL)
Maggie Scholtz (DAK Cognizant Engineer, Synchronous)
Chris Vorhees (Principal Mechanical Engineering Support, Synchronous)
Colin Bateson (Thermal and Structural Analysis, Synchronous)

Flight System

Mark Brown (Flight System Manager, JPL)
Neil Dahya (Deputy Flight System Manager, JPL)
Peter Meakin (Flight System System Engineer [FSSE], JPL)
John Essmiller (Deputy FSSE, JPL)
Dan Goebel (Spacecraft Chief Engineer/SEP Chassis Systems, JPL)
Bill Hart (Flight System Engineer [Rqmts, SEP Chassis], JPL)
Steve Snyder (Flight System Engineer [Propulsion], JPL)
Jay Jamalian (Flight System Engineer [Harness], JPL)
Robert Nowicki (Flight System Engineer (Software) , JPL)
Scott Doudrick (Flight System Engineer (Payload Accom/Compat) , JPL)
Sarah Sposato (Flight System Sys Engineer, JPL)
Kim Saxton (Flight System Sys Engineer, JPL)
Kevin Reich (Flight System Sys Engineer, JPL)
Alex Manka (Flight System Sys Engineer, JPL)
Randy Lindemann (FSSE Mechanical Lead, JPL)
Julie Wolf (Flight System Engineer [Mechanical – Dynamics], JPL)
David Parsons (Flight System Engineer [Mechanical – Dynamics], JPL)
Siavash Kademi (Flight System Engineer [Mechanical – MICDs], JPL)
Wade Gotcher (Flight System Engineer [Mechanical – MICDs], JPL)
Jessica Clark (FSSE Behaviors Lead, JPL)
Steve Franklin (Flight System Engineer [Avionics], JPL)
Sarah Stevens (Flight System Engineer [Downlink/Tech Resources/Pointing], JPL)
Benjamin Wright (FS Systems Engineering Support, Aerospace Corp)
Kristina Hogstrom (Flight System Engineer [Design and Behavior Validation], JPL)
Pegah Pashai (Flight System Sys Engineer [Telecom & Communications], JPL)
Carl Chesko (FSSE Electrical SE Lead, JPL)
Charlotte Meola (Flight System Engineer [Electrical], JPL)
Gabe Arthur (Flight System Engineer [Electrical], JPL)
Gary Esparza (Flight System Engineer [Electrical], JPL)
Parker Mayhew (Flight System Engineer [Intern], JPL)
Michael Murry (Fault Management Lead, JPL)
Gina Sereno (Fault Management Engineer, JPL)
Tony Franklin (Fault Management Engineer, JPL)
Jonathan Summer (Fault Management Engineer, JPL)
Alexander Lumnah (Fault Management Engineer, JPL)
Annie McDonnell (Fault Management Engineer, JPL)
Luke de Castro (Fault Management [Intern], JPL)
Christina Hernandez (Flight System V&V Lead, JPL)
Karen Lum (Deputy Flight System V&V Lead, JPL)
Aigneis Frey (Flight System V&V Engineer, JPL)
Jessica Shaffstall (System Testbed Engineer, JPL)
Dayna Erdmann (System Testbed Engineer, JPL)
Priyanka Srivastava (System Testbed Engineer, JPL)
Haojie Zhaung (System Testbed Engineer, JPL)
Emilee Bovre (System Testbed Support, JPL)
Myra Lattimore (System Testbed Support, JPL)
Adam Williams (System Testbed Support, JPL)
Bruce Carrico (System Testbed Support, JPL)
Bruce Carrico (System Testbed Support, JPL)
Elliot Barlow (System Testbed Support, JPL)
Leann Scott (System Testbed Support, JPL)
Collin Gonzales (System Testbed Support, JPL)
Christopher Matthes (System Testbed Support, JPL)
Steve Snyder (Propulsion, JPL)
Charles Garner (Propulsion, JPL)
Randy Lindemann (Mechanical, JPL)
Jay Jamalian (Harness, JPL)
Dan Klein (Thermal Subsystem, JPL)
Elvis Merida (Power [PDM], JPL)
Steve Manion (Power Subsystem Support, JPL)
Vik Kalindjian (PDA CTM, JPL)
Dhack Muthulingam (Power Systems Engineering Lead, JPL)
Shelly Sposato (Power System Engineer, JPL)
Ron Hall (MMPAT, JPL)
Aubre Nutting-Walker (Power System Engineer, JPL)
Rufus Simon (PDA Lead, JPL)
Kegan Hardy (HPCU Lead, JPL)
Ross Bakalakos (PSS Lead, JPL)
Todd Peterson (MREU Lead, JPL)
Ben Inouye (CEPCU1 Lead, JPL)
Anarosa Villanueva (PDA Packaging [PDL], JPL)
Eric Foster (Packaging Eng, JPL)
Brian Kravitz (Mechanical Eng, JPL)
Rufus Simon (PDA I&T Lead, JPL)
Ron Dexter (BTE Lead, JPL)
Alan Hunt (BTE Engineer, JPL)
Ben Inouye (BTE Engineer, JPL)
Alan Hunt (I&T Test Engineer, TESAT)
Diego Santillan (I&T Test Engineer, TESAT)
Bonnie Theberge (Avionics [PDM], JPL)
Diana Darus (Avionics System Engineer [PDL], JPL)
Jaime Catchen (Avionics System Engineer, JPL)
Wafa Aldiwan (Avionics System Engineer, JPL)
Sam Crawford (Avionics System Engineer, JPL)
David Hecox (Flight Software [PDL], JPL)
Hyejung Yun (FSW Systems Engineer, JPL)
Chris Jones (FSW Development – CogE, JPL)
Vivek Reddy (GNC/FP FSW Lead, JPL)
Armen Arslanian (FSW Developer, JPL)
Yan Brenman (FSW Developer, JPL)
Peter Cheung (FSW Developer, JPL)
Logan Hall (FSW Developer, JPL)
Quy Ho (FSW Developer, JPL)
Warren Kaye (FSW Developer, JPL)
Stephen Kroese (FSW Developer, JPL)
Ryan Nemiroff (FSW Developer, JPL)
James Pavek (FSW Developer, JPL)
Alexandria Shearer (FSW Developer, JPL)
Jacek Sawoniewicz (FSW Developer, JPL)
Jacob Thoma (FSW Developer, JPL)
Rachel Tsao (FSW Developer, JPL)
Vincent Wong (FSW Developer, JPL)
Robert Woo (FSW Developer, JPL)
Muh-Wang Yang (FSW Developer, JPL)
Walid Yasin (FSW Developer, JPL)
George Sun (Flight Software Internal Test [Lead], JPL)
Meheretu Belete (FIT Engineer, JPL)
Apurva Bhosle (FIT Engineer, JPL)
DJ Byrne (FIT Engineer, JPL)
Richard Cheng (FIT Engineer, JPL)
Luis Galdamez (FIT Engineer, JPL)
James Hofman (FIT Engineer, JPL)
Christopher Janisz (FIT Engineer, JPL)
Rachel Tsao (FIT Engineer, JPL)
David Henriquez (Psyche Compute Element CTM [PDL], JPL)
Felix Sarkissian (Psyche Compute Element [CogE], JPL)
Amy Vogel (Avionics Simulation and Support Equipment [PDL], JPL)
Allen Fong (SSE Hardware Lead, JPL)
Amy Vogel (SSE Software Lead, JPL)
Melody Safavizadeh (Avionics Integration and Test [PDL], JPL)
Mariam Malek (Testbed Electrical Lead, JPL)
William Chhit (Deputy Testbed Electrical Lead, JPL)
Vahe Bagramyan (Testbed Hardware Engineer, JPL)
Joanna Sarkisian (Testbed I&T V&V, JPL)
Paige Arthur (Testbed I&T V&V/ATLO/MS Support, JPL)
Roger Klemm (Testbed I&T V&V, JPL)
Logan Hall (Testbed I&T V&V, JPL)
Rachel Rise (Testbed I&T V&V, JPL)
Abby Couto (Testbed I&T V&V/GNC, JPL)
David Sternberg (Testbed DNC, JPL)
Justine West (Testbed Toolsmith, JPL)
Josh Flancer (Testbed Toolsmith, JPL)
Joan Tubungbanua (Testbed Toolsmith, JPL)
Kris Bruvold (Telecom [PDM], JPL)
Charles Wang (Telecom Systems Engineer, JPL)
Thaddeus Voss (Telecom Systems Engineer, JPL)
Hadi Mojaradi (SDST CTM, JPL)
Andres Hernandez (TWTA CTM, JPL)
Wayne Harvey (TWTA Support, JPL)
Luis Amaro (Antenna CogE, JPL)
Phil Yates (RF Subsystem CogE, JPL)
Stan Butman (RF Passive Components CogE, JPL)
Phil Yates (Telecom I&T CogE, JPL)
Josh Miller (Telecom I&T, JPL)
Christopher Lefler (Telecom I&T, JPL)
Sima Lisman (Guidance, Navigation & Control [PDM], JPL)
Daniel Cervantes (GN&C Systems Engineering Lead, JPL)
Steve Collins (GN&C Systems Engineering, JPL)
Long Dam (GN&C Systems Engineering, JPL)
Abby Couto (GN&C Systems Engineering [V&V], JPL)
Daniel Eldred (GN&C Control Analysis Lead, JPL)
Alex Manka (GN&C Control Analysis, JPL)
Scott Ploen (GN&C Control Analysis, JPL)
Martin Cacan (GN&C Control Analysis, JPL)
Cliff Lee (GN&C Control Analysis, JPL)
Havard Grip (GN&C Control Analysis, JPL)
David Sternberg (GN&C Control Analysis, JPL)
Mike Knopp (Materials & Processes Lead, JPL)
Emma Bradford (Materials & Processes, JPL)
Marianne Smithfield (Materials & Processes, JPL)

Maxar Technologies Solar Electric Propulsion (SEP) Chassis

Steve Scott (Program Manager for NASA Programs, Maxar)
Peter Lord (SEP Chassis Program Manager, Maxar)
Pat Musil (SEP Chassis Test Director, Maxar)
Greg Pliska (Spacecraft Manager [SEP Chassis I&T], Maxar)
David Jou (Spacecraft Production Engineer, Maxar)
Mark Wightman (Launch Vehicle Mission Manager, Maxar)
Paul Volk (RPM Manager [Schedule/IPP/Risk], Maxar)
Dan Fortes (RPM Manager [Schedule/IPP/Risk], Maxar)
Yiming Tatley (Administrative Assistant, Maxar)
Phil Brown (Finance, Maxar)
Richard Warren (Contracts, Maxar)
James Lee (Government Contracts Manager, Maxar)
Roger Clark (Supply Chain Management, Maxar)
Virginia Lloyd (Government Property Manager, Maxar)
Ronald Langlais (Product Assurance Program Manager [PAPM], Maxar)
Wei Huang (Reliability, Maxar)
Louise Tomimatsu (Product Qualification, Maxar)
John Walker (Parts Engineering, Maxar)
Greg Wasielewski (Materials and Processes Engineering, Maxar)
Catherine Keys (Space Environments/Magnetic Cleanliness, Maxar)
Jim Claywell (SW Assurance and Configuration Management, Maxar)
Angel Vergara (Configuration & Data Management, Maxar)
John Kesapradist (Safety, Maxar)
Shane Malone (Systems Engineering Manager [SEM], Maxar)
Steve Turner (Lead Systems Mechanical Engineer, Maxar)
Brett Toche (Systems Engineer, Maxar)
Daniela Ivey (Systems Engineer, Maxar)
Zak Pirkl (Data Handling Subsystem Engineer, Maxar)
Daniel Detrinidad (Mechanical Engineer, Maxar)
Alex Haskins (Power Subsystem Engineer, Maxar)
Peter Waswa (GN&C Engineer, Maxar)
Ian Johnson (Cold Gas Propulsion Systems Engineer, Maxar)
Qui Huynh (DSM Engineer, Maxar)
Taylor Keri (Electric Propulsion Systems Engineer, Maxar)
Giovanni Lenguito (Electric Propulsion Systems Engineer, Maxar)
Abraham Lima (Lead Thermal Analyst & Thermal Engineer, Maxar)
Paul Linggi (Thermal Engineer, Maxar)
Abraham Lima (Thermal Engineer, Maxar)
Justin Pearse (Thermal Instrument Accommodation Engineer, Maxar)
Greg Schlaman (Spacecraft Production Engineer, Maxar)
Nick Kreitschitz (Configuration Engineer, Maxar)
Ricky Yu (Harness Engineer, Maxar)
Michael Chan (Harness Engineer, Maxar)
Rick Hayden (Battery Engineer, Maxar)
Bao Hoang (Solar Array Engineer, Maxar)
Joe Cullinan (M&P Engineer, Maxar)
Valerie Garcia (Mass Properties Engineer, Maxar)
Bob Howell (Product Structure Engineer, Maxar)
Johann Tiamzon (Structure/Tower Engineer, Maxar)
Albert Lavagnino (Structural Analysis Engineer, Maxar)
Jim Del Rosario (Tower Engineer, Maxar)
John Quach (Testbeds, Maxar)
Rick Mills (Antenna Engineer, Maxar)
David Horton (Spacecraft Operations Manager, Maxar)
* formerly SSL

Mission System

Deborah Bass (Mission System Manager [Dev], JPL)
Tim Weise (Mission Operations Manager [Ops], JPL)
Dave Seal (Mission Operations Systems Engineering Lead, JPL)
Maria Schellpfeffer (Mission Operations Systems Engineer, JPL)
Marisol Arenas (Mission System V&V Lead, JPL)
Freia Weisner (Mission System V&V, JPL)
Robby Harper (Mission System V&V [GDS]), JPL)
Nora Alonge (Science Systems Engineer, JPL)
Kristina Larson (Spacecraft Operations/Operability Engineer, JPL)
Bhavna Doshi (Mission Operations Configuration Management, JPL)
Nik Sheurpukdi (Mission Operations Configuration Management, JPL)
Stefan Waldherr (Mission Interface Manager [MIM], JPL)
Toni Feldman (Spacecraft Team Lead, JPL)
Masashi Mizukami (Spacecraft Systems Engineer, JPL)
Sashank Sadula (Spacecraft Systems Engineer, JPL)
Austin Nicholas (Spacecraft Systems Engineer, JPL)
Kristina Hogstrom (Spacecraft Systems Engineer, JPL)
Steve Snyder (Propulsion Subystem Engineer JPL
Charles Garner (Propulsion Subystem Engineer, JPL)
Ron Hall (Power Subystem Engineer, JPL)
Keith Chin (Power Subystem Engineer, JPL)
Jimmy Chen (Telecom Subystem Engineer, JPL)
Jim Taylor (Telecom Subystem Engineer, JPL)
Nataly Brandt (Thermal Subystem Engineer, JPL)
Lloyd Deforrest (Real Time Operations, JPL)
Michael Johnston (Real Time Operations, JPL)
John Ibanez (Real Time Operations [ACE] , JPL)
Dave Doody (Real Time Operations [ACE] , JPL)
Don Han (Navigation Team Lead, JPL)
Shaheer Khan (Mission Planning and Sequencing Team Lead, JPL)
Andrew Kruger (Mission Planning and Sequencing Team, JPL)
Deep Mukherji (Mission Planning and Sequencing Team, JPL)
Amanda Kniepkamp (DSN Planning and Scheduling, JPL)
Loai El Rifaei (DSN Planning and Scheduling, JPL)
Vic Voskanian (Planning & Execution Systems Engineer, JPL)
Chris Lawler (Planning & Execution Systems Engineer, JPL)
Nora Alonge (Science Ops Support Team Lead, JPL)
Elizabeth Barrett (Instrument Engineer, JPL)
Carolyn Ortega (Science Planning and Sequencing, JPL)
Sarah Bairstow (Science Planning and Sequencing, JPL)
Ashley Madni (Science Planning and Sequencing, JPL)
Michael Walworth (PMI Operations Lead, JPL)

Launch Vehicle

K. Charles Wang (Launch Systems Engineer, JPL)
Julianna Scheiman (Mission Manager, SpaceX)
Makena Fetzer (Mission Integration Engineer, SpaceX)
Jim Hall (LSP Mission Manager for Psyche, KSC)
Michael Haney (Psyche LV Interface Engineer [IE], KSC)

Ground Data System

Marla Thornton (GDS Manager, JPL)
Kyran Owen-Mankovich (GDS System Engineer Lead, JPL)
Madonna Ryan (GDS System Engineer, JPL)
Sam Siri (GDS ITD Engineer, JPL)
Anna Romero (GDS ITD Engineer, JPL)
Kae Sawada (GDS ITD Engineer, JPL)
Robert Powell (GDS ITD Engineer, JPL)
Lloyd Deforrest (MCS Software Lead, JPL)
Russell Hope (System Administrator, JPL)
Francis Athappilly (System Administrator, JPL)
Kolin Hand (System Administrator, JPL)
Kevin Lee (System Administrator, JPL)

Science Data Center

Ernest Cisneros (Science Data Center Manager, ASU)
A. M Bailey (SDC Data Archive Engineer, JPL)
Luke Shaeffer (SDC/Imager Programmer, ASU)
N Cluff (SDC System Admin, ASU)
D. Styx (SDC System Admin, ASU)

Project System Integration & Test

Brian Bone (ATLO Manager, JPL)
Ken Diaz (Deputy ATLO Manager, JPL)
Jonny Grinblat (System Test Lead, JPL)
Doug Clark (Systems Engineer, JPL)
Annalise Sundberg (Systems Engineer, JPL)
Veronica Lacayo (Systems Engineer, JPL)
Jeffrey Zhu (Systems Engineer, JPL)
Jack Graham (Systems Engineer, JPL)
Wesley Kuykendall (Systems Engineer, JPL)
Julia Crowley Farenga (Systems Engineer, JPL)
Kaelan Oldani (Systems Engineer, JPL)
Paige Arthur (Systems Engineer, JPL)
Lindsey Smith (Systems Engineer, JPL)
Bruce Carrico (Systems Engineer, JPL)
Matthew Rozek (Systems Engineer, JPL)
Gail Woodward (Systems Engineer, JPL)
Maged Elaasar (Systems Engineer, JPL)
Luis Dominguez (Electrical Lead, JPL)
Damian Magana (Electrical Engineer, JPL)
Nick Conover (Electrical Engineer, JPL)
Dennis McMurray (Electrical Engineer, JPL)
William Chhit (Electrical Engineer, JPL)
Michelle Colizzi (Mechanical Lead, JPL)
Steve Coffed (Mechanical Engineer, JPL)
Lauren Chu (Mechanical Engineer, JPL)
Emilia Kelly (Mechanical Engineer, JPL)
Jackie Eck (MGSE, JPL)
David Berdahl (MGSE Logistics, JPL)
Seth Harvey (MGSE Technician, JPL)
Larry Harma (MGSE Technician, JPL)
Christian Mangano (MGSE Technician, JPL)

Mission Design

Don Han (Mission Design Manager, JPL)
Greg Whiffen (Mission Analysis Lead, JPL)
Gregory Lantoine (Mission Analysis, JPL)
Dan Grebow (Mission Analysis, JPL)
Stas Petropoulos (Mission Analysis, JPL)
Dave Seal (Mission Planning Lead, JPL)
Sarah Bairstow (Mission Planning, JPL)
Nick Bradley (Navigation, JPL)
Drew Jones (Navigation, JPL)
Dayung Koh (Navigation, JPL)
Dan Lubey (Navigation, JPL)
Dianna Velez (Navigation, JPL)
Nick Mastrodemos (Optical Navigation, JPL)
Boris Semenov (NAIF/SPICE, JPL)

Public Outreach and Communications

Catherine Bowman (Student Collaborations Lead, ASU)
Gretchen McCartney (Psyche Media Rep, JPL)
Aimee Meyer (Psyche Outreach Coordinator, JPL)
Alice Wessen (JPL Public Engagement Office Manager, JPL)
Katy Summerlin (Maxar Marketing & Communications Manager, Maxar)
Carrie Drake (Director of Government Marketing, Maxar)
Colette Kirkes (Multimedia Project Manager, Maxar)
Adriana Talamante (Student Manager, Student Collaborations & Capstones, ASU)
Tyler Burnside (Student Manger, Social Media & Psyche Inspired, ASU)
Kacy Hatfield (Student Intern, ASU)
Devendra Parkar (Master’s Student Intern, ASU)
Tristan Tierce (Student Intern, ASU)

Mission Website Design

Matt Agro (Senior Art Director, Fervor Creative)
Don Newlan (Creative Director, Fervor Creative)
Andrew Sapiens (Web Designer/Developer, Fervor Creative)
Joe di Stefano (Web Developer, Fervor Creative)
Chris Vasquez (Artist [Psyche instrument sketches], ASU)

Mission Films

Cary Truelick (Executive Producer and Director, True Story Films)
Katelyn Fukayama (Producer, True Story Films)

Mission Photography

Brad Hendron (Photographer, Brad Hendron Photography)